لغو موقت آزمون آیلتس در ایران ژانویه 2023

لغو آزمون آیلتس

لغو موقت آزمون آیلتس در ایران 

چند روزی است که خبر عجیب تعلیق آزمون آیلتس در رسانه ها، شبکه ها و بین مردم پیچیده و نظرات و دیدگاه های مختلفی توسط مردم در مورد این اتفاق بیان شده و میشود. موضوع از انجا آغاز شد که داوطلبانی که قصد ثبت نام در آزمون های اسفند ماه و بعد از آن را داشتند در مراجعه به وبسایت های مراکز برگزار کننده با پیام های “ظرفیت تکمیل” یا “ثبت نام فعلا انجام نمی شود” مواجه شدند و از آنجا که طبق معمول هیچ گونه اطلاع رسانی قبلی در این مورد انجام نگرفته بود بلافاصله هر کسی شروع به بیان برداشت های خود از این مسئله نمود و شایعات لغو ازمون آیلتس در ایران یا حتی ممنوع شدن ازمون آیلتس دهان به دهان گشت و باعث بهت و حیرت مردم و داوطلبان شد

سازمان سنجش وارد می شود

نهایتا پس از چند روز ابهام و بی خبری و نگرانی، استرس و نا امیدی داوطلبان، بالاخره سازمان سنجش به عنوان متولی برگزاری آزمون آیلتس اطلاعیه ای صادر فرمود. اما طنز ماجرا اینجاست که در اطلاعیه بلندبالا و یک صفحه ای سازمان سنجش به هر موضوعی پرداخته شد غیر از جواب قطعی به داوطلبان که بالاخره آیا این آزمون برگزار خواهد شد یا خیر.

به عنوان مثال در اطلاعیه سازمان سنجش به مصوبه 798 شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر وظیفه سازمان سنجش در برگزاری آزمون، قانون تسهیل رقابت و منع انحصار و همچنین اصل 44 قانون اساسی مبنی بر رفع انحصار و تسهیل رقابت مؤسسات متقاضی اجرای آزمون، اقدامات متعدد صورت گرفته برای ساماندهی صدور مجوز مؤسسات متقاضی برگزاری آزمون آیلتس از طریق درگاه ملی مجوزها، نظارت بر فرایندهای اجرایی آزمون‌های بین‌المللی و همچنین مذاکره با مؤسسات صاحب امتیاز آزمون در خارج از کشور جهت عمل به وظایف قانونی، نظارت و تذکر به مراکز برگزاری آزمون، پیگیری قانونی موارد تقلب و افشای سؤال، مذاکره با موسسه IDP استرالیا و تلاش برای عمل به مفاد قانون منع انحصار و تسهیل رقابت به منظور پایان دادن به مشکلات و حواشی آزمون آیلتس و چند مورد دیگر اشاره شده است

لغو آزمون آیلتس در ایران
اطلاعیه سازمان سنجش در لغو موقت آزمون آیلتس

آزمون آیلتس بالاخره برگزار می شود یا خیر؟

مسئول محترم سازمان سنجش پس از برشمردن موارد بالا و چند مورد دیگر نهایتا خواسته به سوال اصلی داوطلبین یعنی اینکه بالاخره آزمون آیلتس برگزار می شود یا خیر پاسخ دهد و در یک جمله بیان فرموده که “ثبت‌نام داوطلبان آزمون آیلتس از اول اسفند ماه 1401 به صورت موقت متوقف شد”. خوب سازمان سنجش عزیز، این را که خودمان می دانستیم و اصلا دلیل این اطلاعیه شما هم این بوده که ما خود این توقف ثبت نام در وبسایت مراکز برگزاری را دیده و دنبال جواب گشته ایم. آنچه باید می گفتی این بود که چرا ثبت نام متوقف شده و کی این مشکل حل خواهد شد.

البته در پاراگراف آخر سازمان سنجش سعی کرده به این سوال پاسخ دهد ولی پاسخش بیشتر طنز از آب درآمده تا جدی چرا که از یک طرف با تاکید مجدد بر توقف موقت ثبت نام گفته این مشکل در حال پیگیری است بدون اینکه زمانی برای رفع مشکل بدهد و از طرف دیگر در جمله آخر که شاهکار طنز اطلاعیه است آمده: البته در هر صورت با تمهیدات پیش بینی شده هیچ مشکلی برای شرکت داوطلبان در آزمون آیلتس وجود نخواهد داشت. خوب عزیز من همین حالا گفتید که این مشکل در حال پیگیری است پس مشکل وجود دارد و تا روزی که حل نشود هم وجود خواهد داشت. آنچه لازم بود در این اطلاعیه بگویید این بود که این مشکل کی حل خواهد شد که آن را هم نگفته اید.

تفاوت ثبت نام آیلتس با تافل و GRE

نکته مهم دیگری که اینجا باید به آن اشاره کرد این است که این مشکل فقط برای آزمون آیلتس به وجود آمده و برای دو آزمون مشابه خارجی دیگر یعنی تافل و جی آر ائی هیچ گونه مشکلی در ثبت نام وجود ندارد. و این نکته ما را به نکته مهم دیگری می رساند که شاید کلید حل این معما باشد.

هزینه ثبت نام آیلتس و تافل و نحوه پرداخت آن

آن نکته مهم به تفاوت در نحوه پرداخت هزینه آزمون آیلتس با آزمون های تافل و GRE مربوط می شود. هر سه این امتحان ها آزمون بین المللی و بالطبع دارای هزینه دلاری هستند. ولی تفاوت اینجاست که پرداخت تافل و GRE به همان شکل دلاری و به واسطه شرکت های پرداخت ارزی انجام میشود و به همین خاطر افزایش اخیر قیمت ارز هیچگونه مشکلی در آن به وجود نمی آورد. هزینه آن در ایران 245 دلار می باشد که با دلار 30 هزار تومنی تقریبا معادل 7.500.000 تومان می شد. حال نیز که قیمت دلار تقریبا معادل 41000 تومان می باشد، شرکت کنندگان مجبورند چیزی بیش از 10 میلیون برای ثبت نام آن پرداخت کنند. آنلاین و لحظه ای و خوب می بینید که هیچ گونه مشکلی هم در نحوه ثبت نام و برگزاری آن به وجود نیامده و همه چیز مثل قبل می باشد.

ولی در آزمون آیلتس شرکت کنندگان نه مبلغ دلاری که یک مبلغ ثابت ریالی که قبلا توسط سازمان سنجش اعلام شده را پرداخت می کردند. با توجه به هزینه 220 دلاری آزمون ایلتس در ایران، سازمان سنجش از یکی دو سال پیش که نرخ دلار به حدود 30 هزار تومان رسید مبلغ ریالی آن را 6.154.000 تومان اعلام کرد و شرکت کنندگان به جای پرداخت دلار از طریق شرکت های پرداخت ارزی، همان معادل ریالی آن را از طریق سیستم شتاب پرداخت می کردند

همیشه پای پول در میان است

خوب پس با این توضیحات بلند بالا فکر میکنم به جواب رسیده باشیم. جواب همان نکته ای است که از چند روز پیش با دانشجویان شرکت کننده در کلاس های حضوری آیلتس در تبریز در موردش بحث کرده بودیم. با بی ارزش شدن تر شدن ریال و افزایش نرخ ارز و دلار، قابل انتظار بود که تغییری در هزینه ثبت نام آزمون ایلتس هم رخ دهد. ولی از آنجا که معمولا این چیزها در ایران به شکل روان پیش نمی روند و همیشه با پستی و بلندی و عجایب و غرایب همراه هستند، به نظر می رسد که کل مشکل برگزاری آزمون آیلتس هم به افزایش هزینه آن مربوط می شود. شاید از مسولین کسی فکر کرده باشد که افزایش ناگهانی هزینه از 6 میلیون به حدود 10 میلیون میتواند باعث نارضایتی و اعتراض شود و این فکر بکر به ذهنش رسیده باشد که ابتدا به این شکل با قضیه برخورد کنند.

افزایش هزینه آیلتس را جشن خواهیم گرفت؟

حتما این کلیشه قدیمی را دیده و شنیده اید که افزایش قیمت بسیاری از چیزها به این شکل است که مثلا دلار 30 هزار تومنی ظرف چند روز 45 هزار تومان می شود و این ترس در مردم به وجود می آید که این قیمت میتواند حتی به 50 هزار تومن هم برسد ولی زمانی که این اتفاق نمی افتد و دلار به 40 هزار تومن عقب گرد میکند مردم از این تغییر قیمت خوشحال و راضی هم می شوند.

اینجا هم به نظر می رسد مسولین از یک آپدیت پیشرفته چنین طرحی رونمایی کرده اند و آن هم نه افزایش قیمت که کلا لغو ثبت نام آزمون بوده است. به گونه ای که چند روزی است ولوله ای به جان داوطلبان افتاده و بسیاری از آنها دنبال کسب اطلاعات از آزمون در کشورهای همجوار چون ترکیه و آذربایجان هستند و هزینه های گزاف خروجی و بلیط و اقامت و … از بحث های رایج این روزهاست. و چه خبری خوشحال کننده تر از اینکه چند روز بعد سازمان سنجش در نقش منجی خبر از رفع مشکلات و از سرگیری ثبت نام با مبلغ ناچیز 10 میلیون تومان بدهد!

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟