تفاوت اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس (2022)

اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس و تافل

تفاوت استفاده از لغت و ساختارهای گرامری در مصاحبه speaking و نگارش writing آزمون آیلتس و تافل

نمره رایتینگ و اسپیکینگ آیلتس و تافل

حتما اطلاع دارید که حدود نصف نمره بخش مصاحبه speaking و نگارش writing در آزمون آیلتس یا تافل مربوط به دامنه لغت و ساختارهای گرامری مورد استفاده می‌باشد. واضح است که برای بالاتر بردن نمره خود در این دو قسمت امتحان، شما باید تلاش کنید از لغات سطح بالا با رعایت همراهی ها collocation (لغاتی که معمولا باهم استفاده میشوند) و استایل و دیگر الزامات لغوی بهره ببرید. همچنین برای نمره بالاتر از بابت گرامر شما باید بتوانید رنج وسیعی از ساختارهای گرامری صحیح را در اسپیکینگ و رایتینگ خود استفاده کنید.
تفاوت اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس

تفاوت رایتینگ و اسپیکینگ آیلتس و تافل

از آنچه که تا اینجا گفته شد همه چیز شبیه هم به نظر می رسد و شاید به فکر کنید که از این بابت تفاوتی در این دو مهارت وجود ندارد ولی اینطور نیست. تفاوت مهم اینجاست که صحبت کردن (speaking) و نگارش (writing) ذاتا فرایندهایی متفاوت از هم هستند. تفاوت اصلی این دو مهارت یا اسکیل اینجاست که رایتینگ معمولا یک فرایند زمان دار است که در آن فرد متقاضی میتواند فکر کند، افکارش را دسته‌بندی و مرتب کند و با دقت و حوصله روی کاغذ بیاورد. بعد از اتمام نگارش نیز، مجددا می تواند بررسی کرده و اصلاحات لازم را انجام دهد.
کاملا واضح است که فرایند مکالمه یا speaking با آنچه که برای رایتینگ گفته شد تفاوت های اساسی دارد. فعالیت مکالمه یا اسپیکینگ معمولا شکل آنی یا فی‌البداهه دارد، زمانی برای فکر کردن و برنامه‌ریزی وجود ندارد. بعد از گفتن نیز امکان اصلاح و ویرایش آنچه گفته اید میسر نیست. به عنوان مثال در قسمت اسپیکینگ امتحان آیلتس یا تافل سوال‌هایی پرسیده میشود و از شرکت کننده انتظار می‌رود بدون مکث قابل توجهی شروع به صحبت کرده و به آن سوالات پاسخ دهد و طبیعی است که متقاضی وقت برنامه‌ریزی planning و انتخاب دقیق کلمات و ساختارهای گرامری و رعایت تمام نکات مهم دیگر را نخواهد داشت

وظیفه استاد آیلتس یا تافل برای رایتینگ و اسپیکینگ

این تفاوت‌های ذاتی اسپیکینگ و رایتینگ که در بالا ذکر شد ما را به استراتژی‌های کاملا متفاوتی در نحوه برخورد با قسمت مکالمه و نگارش آزمون‌های آیلتس و تافل هدایت می کند. برای قسمت رایتینگ ما میتوانیم به شکل عمدی، آگاهانه و برنامه‌ریزی شده عبارات و الگو های سطح بالای خاصی را در نگارش خود بیاوریم. به عبارت دیگر برای غنای لغوی و گرامری رایتینگ خود و بالطبع گرفتن نمره بهتر در رایتینگ، عبارات و گرامر سطح بالایی را به نوشته خود تزریق کنیم. اثر این کار در نمره رایتینگ امتحان  آیلتس و تافل شاید شبیه اثر دوپینگ یک ورزشکار در یک مسابقه مهم باشد، با این تفاوت که در آزمون آیلتس و تافل اولا راهی برای کشف این مسئله وجود ندارد و در ثانی این کار به هیچ عنوان غیر قانونی نیست و در صورت استفاده صحیح و بجا هیچ گونه جریمه‌ای شامل حال متقاضی نخواهد بود.

بهترین کار ممکن برای رایتینگ 

پس اگر آنچه را که در مورد رایتینگ گفته شد تا اینجا جمع‌بندی کنیم باید بگوییم که وظیفه یک مدرس آیلتس یا تافل برای قسمت رایتینگ این امتحان ها آشنا کردن متقاضی با تعدادی لغات و ساختارهای گرامری سطح بالا و طراحی تمپلیت و راهی برای استفاده آسان از آن کلمات و ساختارها در نگارش می‌باشد به گونه‌ای که از دید خواننده یا تصحیح کننده در اینجا همه چیز عادی جلوه کند و اگزمینر متوجه نوشته شدن انشا از روی تمپلیت و عبارات اماده نشود. ولی ناگفته واضح است که چنین کاری برای قسمت اسپیکینگ یا همان مکالمه  امتحان آیلتس و تافل امکانپذیر نخواهد بود چرا که زمانی برای این تفکر، برنامه ریزی و استفاده از قالب آماده وجود نخواهد داشت.

بهترین کار ممکن برای اسپیکینگ

در نبود امکان استفاده از قالب یا تمپلیت آماده، بهترین کار در جهت آمادگی برای بخش مصاحبه آزمون آیلتس یا تافل، گنجاندن لغات و ساختارهای سطح بالای مورد نظر نه در خود آزمون بلکه در تمرینات آمادگی قبل از بخش اسپیکینگ آزمون می‌باشد. یعنی به جای اینکه سعی کنید هنگام آزمون و مصاحبه آیلتس یا تافل لغات و ساختارهای سطح بالا استفاده کنید بایدتلاش شما معطوف به استفاده از آن عبارات و ساختارها در زمان تمرین باشد. به این معنی که هنگام تمرین اسپیکینگ سعی کنید عامدانه عبارات مورد نظر خود را در حرف‌های خود بگنجانید و یا مثلا سعی کنید حرف های خود را در قالب ساختارهای گرامری خاص بیان کنید. با تکرار لغات و ساختارهای خاص در تمرین، مغز شما به تدریج قادر خواهد بود به طور اتوماتیک و ناخودآگاه از این کلمات، عبارات و ساختارهای گرامری استفاده کند و نیازی به تزریق عامدانه آنها در زمان آزمون نخواهد بود.
محمدرضا یوسفی دکتری آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه تبریز و مدرس آیلتس و تافل و دیگر دوره های زبان انگلیسی در تبریز
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟